Planowanie podróży nigdy nie było tak łatwe! W nie tak odległych czasach mieliśmy do dyspozycji przewodniki, czasopisma podróżnicze, targi, na których można było dowiedzieć się co nieco i zdobyć materiały promocyjne oraz poznać osoby, z których doświadczenia mogliśmy czerpać. I choć te wszystkie elementy nadal istnieją, to w kwestii planowania podróży mamy nieograniczone pole do popisu dzięki internetowi, programom i aplikacjom mobilnym. Co więcej jest tego tak dużo, że nad planowaniem podróży można spędzić nie godziny, nie dni, a miesiące. Ten post ma za zadanie całą tę wiedzę uporządkować oraz pomóc w organizacji niezapomnianych wyjazdów każdemu, kto będzie chciał z tych porad skorzystać.
Środek transportu
Zazwyczaj jest tak, że środek transportu to pierwsza rzecz na jaką decydujemy się zanim wyruszymy w podróż. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W samolocie mamy limity i ograniczenia jeśli chodzi o bagaż, ale za to podróż trwa nieporównywalnie krócej. Jadąc autem możemy zabrać dużo więcej i zwiedzić każdy zakątek po drodze, który wyda nam się urokliwy (choć podróż trwa dłużej) Można też podróżować pociągami, autobusami, stopem czy nawet pieszo. Tak naprawdę ta decyzja wpływa na całe nasze dalsze planowanie. Podejmujemy ją mając na uwadze trzy rzeczy 1) ilość wolnego czasu 2) mobilność 3) cenę. I o ile trudno do jakiegokolwiek środka przekonywać, o tyle - jeśli chodzi o koszty - warto przed podróżą zrobić rekonesans czy faktycznie wybrana przez nas opcja jest najtańsza (jeśli najtańszej oczekujemy). Często zdarza się tak, że na przykład lot samolotem jest tańszy, niż pokonanie tej trasy jakimkolwiek innym środkiem transportu. A i oszczędność czasu znaczna.
Zobacz wpisy na temat #loty oraz #transport
Kraj - podstawowe informacje
Zobacz wpisy na temat #loty oraz #transport
Miejsce, w które się wybieramy jest albo świadomym wyborem, albo przypadkiem wynikłym z zakupu bardzo taniego biletu. Zakładając, że wiemy o nim niewiele więcej niż to, jakie miasto jest stolicą, pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to poznać podstawowe informacje na temat: zasad wjazdu i pobytu (paszport? wiza?), bezpieczeństwa, podróżowania po kraju, cła, obyczajów, przepisów drogowych (jeśli zamierzamy poruszać się samochodem) czy obowiązującej waluty. Podstawowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://polakzagranica.msz.gov.pl/ lub w dedykowanej aplikacji mobilnej iPolak. Część z tej wiedzy, choć jak czytamy MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym
miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one
charakter wyłącznie informacyjny i tak zweryfikujemy w kolejnym punkcie.
Miejsca warte podróży
Tak naprawdę to, co chcemy zobaczyć w znacznym stopniu wpłynie na całokształt wyprawy. Co jest miejscem, które warto zobaczyć, każdy decyduje sam. Dla jednych będą to zamki, muzea i zabytkowe kościoły, dla innych spa, plaże i malownicze krajobrazy. W poszukiwaniu jednych i drugich nie powinniśmy się opierać na jednej (zazwyczaj subiektywnej) opinii. Im więcej źródeł tym mniejsze prawdopodobieństwo, że przeoczymy coś warte naszej uwagi, w pobliżu czego nieświadomie przejechaliśmy. Jakie narzędzia można wykorzystać do nakreślenia swojej podróżniczej trasy?
Należy pamiętać, aby wszelkie znalezione w internecie informacje zapisywać (w dowolny możliwy sposób). Treści jest tak wiele, że w przypadku raz znalezionej strony, można na nią nigdy więcej nie wrócić. Można zapisywać adresy stron, albo opisywane w nich lokalizacje, albo nawet całe plany podróży.
1) atrakcje turystyczne
- najprościej rozpocząć poszukiwania od wyszukiwarki google, wpisując w nią nazwę regionu i wyraz "atrakcje" np. "Chile atrakcje", "Kreta atrakcje", "zachodniopomorskie atrakcje". W tej sposób wyświetlimy listę najpopularniejszych miejsc wartych uwagi, z wyszczególnieniem dostępnych atrakcji. Jeśli jakaś z nich przypadnie do gustu, zaznaczamy na mapie (wirtualnej lub fizycznej). Będzie to niezbędne później przy nakreślaniu trasy. A dlaczego warto wybrać mapę wirtualną? Bo tam również znajdziemy lokalizacje, które mogą nas zainteresować.
- www.tripadvisor.com to portal, będący kopalnią wiedzy na temat atrakcji w poszczególnych regionach. Wystarczy wpisać kraj/region oraz wybrać "Things to Do". Przykładowy efekt wyszukiwania dla Macedonii wygląda tak. W przypadku większej ilości atrakcji będą one podzielone tematycznie (np. w przypadku Krety). Można również skorzystać z rankingu Travellers' Choice i przejrzeć najbardziej polecane miejsca, plaże, wyspy, atrakcje, muzea, restauracje i inne cele posegregowane tematycznie biorąc pod uwagę cały świat lub wybierając konkretny region. Można to zrobić tutaj. Wszystkie informacje dostępne są również w aplikacji mobilnej na telefony komórkowe z możliwością ich pobrania w wersji off-line.
- dyskusyjne fora podróżnicze i blogi podróżnicze - chcąc nie chcąc, google zapytana o ciekawe miejsca w danym regionie wyrzuci część wyników jako odnośniki do blogów innych podróżników i do forów podróżniczych. Warto się nimi zainteresować, ponieważ każdy kto już był tam, gdzie chcemy się pojawić, ma (nie bez powodu) swoje ulubione miejsca.
- vlogi podróżnicze - wideorelacje, wideoreportaże czy po prostu teledyski to doskonały sposób, żeby odnaleźć jeszcze kilka ciekawych punktów na mapie.
Przeszukując czeluście internetu pełne porad i poleceń powinniśmy już mieć na mapie zaznaczonych wiele wartych uwagi lokalizacji. W tym momencie szybki rzut oka na dany obszar pozwoli nam na wyrysowanie trasy i odrzucenie lokalizacji leżących w znacznych odległościach od pozostałych (chyba, że robią takie wrażenie, że warto nadrobić te 375 km).
Ostatnimi dwoma narzędziami, które możemy wykorzystać już po naszkicowaniu trasy są:
Ostatnimi dwoma narzędziami, które możemy wykorzystać już po naszkicowaniu trasy są:
- Google Earth - tutaj na mapach satelitarnych po wybraniu w polu "warstwy" opcji "zdjęcia" i "miejsca" wyświetli nam setki tysięcy propozycji. Z uwagi na ich ilość warto przejrzeć te, które leżą w pobliżu wcześniej wytyczonej trasy. Coś może być warte uwagi dla nas, a niekoniecznie popularne w internecie. Program w wersji do ściągnięcia na komputer dostępny jest tutaj.
- Instagram - już naprawdę ostatnia pomoc w odnajdowaniu podróżniczych celów. Używając odpowiedniego słowa kluczowego (hashtagu) możemy znaleźć fotografie, które zostały wykonane w ostatnim czasie przez użytkowników aplikacji. Najczęściej tym słowem kluczowym będzie nazwa regionu, miejscowości, dzielnicy czy konkretnej lokalizacji.
2) noclegi - znalezienie noclegu to dzisiaj żadne wyzwanie. Istnieje mnóstwo porównywarek i wyszukiwarek miejsc noclegowych. Prywatnych kwater z zapomnianą od lat stroną szuka się raczej lokalnie. W przypadku wyjazdów zagranicznych najprościej skorzystać jest ze zautomatyzowanego systemu rezerwacji noclegu - z minimalną ilością formalności, znaną z góry ceną i w ojczystym języku. Osobiście najczęściej korzystamy z booking.com i jak do tej pory nigdy nie mieliśmy problemów. Po wpisaniu lokalizacji, wybraniu dat i ilość osób wyniki można filtrować według upodobań.
Ewentualne opinie na temat obiektów sprawdzaliśmy jeszcze na www.tripadvisor.com, gdzie przy okazji można porównać ceny.
Zobacz wpisy na temat #noclegi
3) restauracje, kawiarnie - tutaj źródła są dwa, a właściwie trzy. Pierwsze - z opiniami i oceną gości, przy pomocy którego znaleźliśmy kilka restauracji z potrawami, które wspominamy ze smakiem to www.tripadvisor.com. To główne źródło wiedzy na temat tego gdzie i co zamówić, recenzje są na ogół szczere i punktacja mówi dużo o tym, czego możemy się spodziewać na miejscu, choć oczywiście jak wiadomo - szef kuchni może mieć zły dzień. Podobne informacje, choć w mniejszej ilości, znajdziemy też na blogach podróżniczych. Ostatnim zaś miejscem, gdzie głównie obejrzymy potrawę jest Instagram - siedlisko fotografii kulinarnej. O ile ktoś oznaczy lokalizację lub poda nazwę miejsca gdzie zostało zrobione zdjęcie, na którego widok cieknie ślina - mamy to!
Zobacz wpisy na temat #kuchnia, #śniadania, #desery
Zobacz wpisy na temat #noclegi
3) restauracje, kawiarnie - tutaj źródła są dwa, a właściwie trzy. Pierwsze - z opiniami i oceną gości, przy pomocy którego znaleźliśmy kilka restauracji z potrawami, które wspominamy ze smakiem to www.tripadvisor.com. To główne źródło wiedzy na temat tego gdzie i co zamówić, recenzje są na ogół szczere i punktacja mówi dużo o tym, czego możemy się spodziewać na miejscu, choć oczywiście jak wiadomo - szef kuchni może mieć zły dzień. Podobne informacje, choć w mniejszej ilości, znajdziemy też na blogach podróżniczych. Ostatnim zaś miejscem, gdzie głównie obejrzymy potrawę jest Instagram - siedlisko fotografii kulinarnej. O ile ktoś oznaczy lokalizację lub poda nazwę miejsca gdzie zostało zrobione zdjęcie, na którego widok cieknie ślina - mamy to!
Zobacz wpisy na temat #kuchnia, #śniadania, #desery
Jeśli nie mamy w planach ruszanie poza hotel, w którym wszystkiego jest pod dostatkiem, czy nawet poza centrum miasta, własny lub wypożyczony samochód jest po prostu zbędny. Jeśli jedziemy na
dłuższy czas i chcemy zobaczyć miejsca oddalone od siebie o
kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów będziemy potrzebowali transportu
na miejscu. Do wyboru mamy więc własne auto, samochód z wypożyczalni i transport publiczny. Jeśli ten ostatni jest tak rozbudowany jak w Berlinie i dodatkowo tani, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy najbardziej zależy nam na kosztach, czasie, wygodzie czy spokoju związanego z omijaniem korków w dużych miastach. Drugą sprawą jest to, co jest najbardziej opłacalne. Wydawać by się mogło, że najtańszym wyjściem jest korzystanie z komunikacji miejskiej, ale już przy czterech osobach bardziej opłacalne jest wypożyczenie auta i podzielenie kosztów na każdą z osób. Takie rozwiązanie nie powinno być droższe (zakładając, że nie bierzemy auta z klasy premium), co więcej powinno być tańsze, a na pewno bardziej wygodne. Nie wspominając już o tym, że autobusem nie dojedziemy wszędzie.
Zobacz wpisy na temat #transport
Wynajem auta
Czynność równie prosta jak rezerwacja lotu, hotelu czy kupno biletów. Generalnie auto możemy zarezerwować z domowego zacisza jeszcze przed podróżą, albo poszukać na miejscu (jeśli mamy na to czas). Podobnie jak w przypadku tanich lotów czy noclegów istnieje wiele porównywarek, które umożliwiają znalezienie auta w dobrej cenie. Ale... często na miejscu w lokalnych wypożyczalniach można ubić lepszy interes. Warto więc poszukać stron miejscowych wypożyczalni, które na marketing nie wydają zbyt wiele, więc automatycznie ich oferta powinna być bardziej korzystna. W każdym przypadku, zwłaszcza gdy cena jest dziwnie niska, trzeba koniecznie sprawdzić czy w cenie jest ubezpieczenie i co ono obejmuje. Może się okazać że dodatkowe (obowiązkowe) opłaty podwoją koszt wypożyczenia. Warunki i ilość wydanej gotówki zależeć będą nie tylko od poszczególnych wypożyczalni, ale także od miesiąca czy regionu. O ile na Krecie otrzymacie dobrą cenę razem z pełnym ubezpieczeniem, dzięki któremu nie będziecie musieli się o nic martwić, auto zostawicie przed odlotem na parkingu z kluczykami w środku, czym nikt się nie będzie przejmował, o tyle w Zadarze jedna z firm będzie szczegółowo sprawdzać stan podwozia lusterkiem. Co kraj to obyczaj! Na koniec jeszcze jedna sprawa: bardzo często, choć nie jest to regułą, do wypożyczenia auta będzie potrzebna karta kredytowa (nie debetowa), na której wypożyczalnia blokuje środki do wysokości wkładu własnego w razie czego. Czasami zamiast tego można zapłacić kaucję, która zwracana jest przy oddawaniu (i na ogół) sprawdzeniu auta. Dla mnie najlepsza wypożyczalnia to taka, która ma jak najmniejszy kontakt z moją kartą płatniczą i takiej zazwyczaj szukam.
Zobacz wpisy na temat #wypożyczalnie aut
Zobacz wpisy na temat #wypożyczalnie aut
Aplikacje mobilne
O ile poszczególnym aplikacjom mobilnym przeznaczonym na telefony komórkowe będzie (jest) poświęcony odpowiedni dział, o tyle należałoby wspomnieć o aplikacjach, o których nie będziemy pisać. Wiele miast wydaje aplikacje poświęcone swojemu regionowi. Warto się im przyjrzeć przed wyjazdem, chociażby po to, żeby mieć pod ręką mapę działającą off-line czy wskazane najbliższe atrakcje turystyczne, na temat których nie zdążyliśmy się wcześniej rozeznać. O wszystkich innych, które mogą się przydać, napiszemy.
Zobacz wpisy na temat #aplikacje mobilne
Na zakończenie
Tutaj właściwie najważniejsza informacja, ale też najbardziej oczywista. Jeśli zależy nam na cięciu kosztów, wyjazd należy zaplanować odpowiednio wcześniej. Na ostatnią chwilę (poza ofertami last minute) zwłaszcza w sezonie nie znajdziemy ani taniego lotu, noclegu czy oferty wypożyczenia auta. Takie minimum to 2-3 tygodnie, w sezonie - miesiąc. Chyba, że ma być spontan - to wtedy nie ma żadnych reguł, żadnych zasad i o tym wpisie można zapomnieć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz